0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 görüntülenme
Bilgi Teknolojileri kategorisinde Bilge (153k puan) tarafından
tarafından yeniden gösterildi
vlan multicast ayarları
    

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
Bilge (153k puan) tarafından

Multicast yayın adından da anlaşılacağı üzere bir noktadan çok noktaya yayın demektir. Fakat yayını almak istemeyen kullanıcılar var ise, bu gereksiz bir network trafiğine sebep olur. Ayrıca yayının tek bir paketi switch tarafından istenilen portlara gönderilebilir. Bu da ağ trafiği için önemlidir. Multicast yayın yapan bir cihaz varsa ve switch ayarları yapılmamışsa, oluşan trafik tüm portlara gönderilir. Dolayısı ile PIM protokolü, network üzerindeki yayın akışını (stream ) sadece ilgili makinalara yönlendiren protokoldür.

İki temel modu vardır ve birbirinin tersidir. 

Sparse Mod: En başta hiçbir istemcinin yayın almak istemediği varsayılır ve istemci istekleri geldikçe yönlendirme tablosuna eklenir.

Dense Mod: En başta tüm istemcilerin yayın almak istediği varsayılır ve istemcilerden "bana gönderme mesajı" geldikçe yönlendirme tablosundan çıkarılır.

İstemci prune (budama/beni çıkar) ya da join (beni ekle) mesajlarını gönderir.

IP çok noktaya yayına katılmak için çok noktaya yayın ana bilgisayarları, yönlendiriciler ve çok katmanlı anahtarların IGMP çalışması olması gerekir. Bu protokol, sorgulayıcı ve ana bilgisayar rollerini tanımlar. Bir sorgulayıcı, hangi ağ cihazlarının belirli bir çok noktaya yayın grubunun üyeleri olduğunu bulmak için sorgu mesajları gönderen bir ağ cihazıdır.

ip multicast ve igmp enable olmalıdır. PIM sparse mode tavsiye edilir.

...