0 like 0 dislike
1 view
in Bilgi Teknolojileri by anonymous Bilge (165k points)
reshown by anonymous
matlab r python julia birbirinden farkları nelerdir ?

1 Answer

0 like 0 dislike
by anonymous Bilge (165k points)
Hangisini öğrenmeliyim ya da hangisi diğerinden üstün gibi sorularla çok karşılaşmaktayız. Burada sormanız gereken soru, "hangisini öğrenmeliyim" değil, "problemimi hangisi en hızlı ve kolay çözer" olmalıdır. Çünkü tamamen aynı özelliklere sahip olması beklenemez. Diller araçtır, problemlerimiz çözmeye yarayan alet çantaları gibi düşünebilirsiniz. Sizin yapacağınız işe uygun aletler hangi çantada en fazla varsa o çantayı seçmeniz sizin için daha uygun olur.

Ruby: Genel amaçlı bir script dildir. Şimdiye kadar  gördüğüm diller içinde OOP kavramını en iyi karşılayan dildir. Python'dan daha güçlüdür. Pseudo code yazar  gibi programlama yapmak mümkündür. Ruby ile çalışırken eğer size bir fonksiyon gerektiyse, Ruby'de zaten vardır.  Oyun, Web,Simulasyon, Algoritma gerçekleştirimler gibi alanlarda kullanılır. Doğu kökenli bir dil olduğu için Python kadar  popüler değildir. Ama gizli bir hazinedir diyebiliriz. Açık kaynaktır.

Python: Genel amaçlı bir script dildir. OOP temellidir. Öğrenmesi diğer dillere göre kolay sayılabilir, ayrıca çabuk uygulama geliştirebilirsiniz. Binlerce farklı iş için özelleşmiş kütüphaneleri bulunur. Simulasyon, oyun, web yapay zeka gibi alanlarda kullanılır. Açık kaynaktır.

Matlab: Ticari bir üründür. Matematiksel süreçlere odaklı matris  temelli bir dildir. Matematiksel fonksiyonları kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Görüntü işleme, istatistik, sinyal işleme, matematiksel hesaplamalar  için uygundur. Stabildir ve dökümantasyonu sağlamdır.

R : Belirtilen diller arasında Matlab'in yaptığı işlere  yakın işler yapan bir dildir. İstatistiksel analiz ve veri işlemeye yöneliktir. Açık kaynaktır.

Julia : Matematiksel işlemleri çok iyi performanslarla yapabilen bir dildir. Zaten bu tip işlemler  için dizayn edilmiş desek yeridir. Lineer cebir, FFT vb. işlemler için güzel kütüphaneleri bulunmaktadır. Julia içinden C, Fortran ve Python kütüphanelerinizi çağırmanız mümkündür. Matrisler ve dizilerle işlem yapmak çok kolay ve hızlıdır.

Probleminizi yukarıdaki dillerden herhangi biri ile çok büyük ihtimalle çözebilirsiniz. Fakat biri ile 2 saatte yapabileceğiniz bir işi diğeri ile birkaç günde yapmanız pek mümkündür. Bundan dolayı probleme göre alet çantası seçmeliyiz  demiştik en başta. Mesela bir algoritmayı simule etmek istiyorsanız ruby ya da python çok uygun olur. Ama milyonlarca veriyi analiz etmek ve görselleştirmek istiyorsanız R ya da Matlab bu iş için çok daha uygundur.

Eğer yukarıda dilleri kendi aralarında gruplamamız gerekirse Matlab, R, Julia bir grupta, Python ve Ruby diğer grupta olurdu. Web programlama  için 1. grup hiç uygun olmazdı mesela.
...